۳۰ میلیون اصله نهال سهم لرستان است

کد خبر: 
۵۱۵۳
از طرح مردمی کاشت نهال؛

۳۰ میلیون اصله نهال سهم لرستان است

30 میلیون اصله نهال سهم لرستان

در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت سهم لرستان ۳۰ میلیون اصله نهال است که قرار است در راستای اجرای این طرح مردم، جوامع محلی و واحدهای تولیدی استان پای‌کار باشند.

به گزارش پایگاه خبری زرک، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد با اشاره به طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: تفاوت این طرح با طرح‌های گذشته در این است که صددرصد مردمی است و قرار نیست ما تأمین اعتبار کنیم و درخت بکاریم؛ بلکه در این طرح هم مردم هم جوامع محلی و هم واحدهای تولیدی مشارکت خواهند داشت.

حسین میرزایی اظهار کرد: در این راستا مقدمات کار فراهم شده و ما توانسته‌ایم تفاهم‌نامه‌های اجرایی را با بخش‌های مختلف منعقد کنیم که در این راستا با سازمان صمت تفاهم‌نامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم که بتوانیم ۱۵ میلیون اصله نهال را تولید، کاشت و حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه نهالستان‌های استان ظرفیت بالایی دارند و بالغ بر ۱۲ میلیون اصله نهال در سال تولید می‌کنند بیان کرد: کاشت و نگهداری نهال بسیار مهم است که در این راستا با تمهیداتی اندیشیده شده و همکاری دستگاه‌های تولیدی استان  نهال را نگهداری کنیم.

میرزایی افزود: طبق استراتژی و راهبردی که اعلام شده «هر درخت یک متولی و نگه دارنده داشته باشد» اگر قرار است در سطح روستاها، شهرها و کارخانه‌ها اگر قرار است  درختی کاشته شود نگهداری نیز با خود آنهاست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان اظهار کرد: در این  طرح مردمی ۱۶ گونه درختی مثل بادام، گردو که دو‌منظوره هستند و اهداف ما را هم در حفظ، توسعه آب‌وخاک و توسعه فضای سبز تأمین می‌کند و از طرفی  جنبه اقتصادی نیز برای  مردم دارد پیش‌بینی‌شده است در خارج از جنگل و نقاطی که مستعد کشت این درختان هستند انجام شود.

میرزایی به‌ضرورت طرح‌های آبخیزداری اشاره کرد و گفت: باتوجه‌به شیب بالای ۴۰ درصد مراتع استان و فرسایش خاک ۲۵درصدی  در حوزه آبخیزداری به‌شدت نیاز به عملیات آبخیزداری  و آبخوان‌داری داریم.

استان لرستان با دارابودن ۲۰۰ هزار هکتار جنگل اولین استان جنگلی کشور و با ۸۸۰ هزار هکتار مرتع  رتبه چهارم  را در این زمینه داراست.

پایان پیام/

 

برچسب‌ها: 
اداره کل منابع طبیعی لرستان - حسین میرزایی - درختکاری

پربیننده‌ترین خبرها

چشم سوم