۲۰ اردیبهشت، روز پاسداشت شهر تاریخی و زیبای خرم‌آباد

زرک

۲۰ اردیبهشت، روز پاسداشت شهر تاریخی و زیبای خرم‌آباد

20 اردیبهشت روز خرم آباد

پایگاه خبری زرک ـ یعقوب دالوند

۲۰ اردیبهشت به عنوان روز نکوداشت خرم‌آباد نامگذاری شده، دیاری که وجود چشمه‌ها و سراب‌های زیبا آن را به شهر هزار چشمه شهره کرده است.

سید امین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ضمن تبریک روز خرم‌آباد گفت: ویروس کرونا نباید سبب فراموشی روز خرم‌آباد شود و اگر امکان برگزاری این جشن با حضور مردم ممکن نیست، شهرداری و اصحاب رسانه استان می‌بایست از طریق فضای مجازی برگزار کننده این جشن و نکوداشت شهر تاریخی و زیبای خرم‌آباد باشند.

وی، با بیان اینکه امسال بخاطر شیوع بیماری کرونا مراسم روز خرم‌آباد برگزار نمی‌شود، افزود: در هفته نکوداشت خرم‌آباد باید توجه به ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی شهر گوشزد شود و از این فرصت برای معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد حس انگیزه در شهروندان برای تفاخر و پاسداری از این میراث ارزشمند و ماندگار در فضاهای مجازی بهره برد.

دره‌خرم‌آباد ۵۴هزار سال سابقه حیات انسانی دارد

دبیر ستاد خدمات سفر لرستان با اشاره به پیشینه دره خرم‌آباد اظهار داشت: این منطقه با توجه به یافته‌های غار تاریخی کلدر دارای بیش از ۵۴ هزار سال سابقه حیات انسانی است و در حقیقت می‌توان گفت پاسداشت خرم‌آباد به معنای پاسداشت بخشی عمده‌ای از تمدن بشری و تاریخ پر افتخار ایران است.

قاسمی اذعان کرد: در سال‌های گذشته با هماهنگی‌های انجام شده توسط استاندار، شورای شهر و شهرداری خرم‌آباد، ۲۰ اردیبهشت به عنوان روز نکوداشت خرم‌آباد نام‌گذاری شد و همین مساله توجه شهروندان به این شهر و جاذبه‌های گردشگری آن را دو چندان کرده است.

وی اظهار داشت: این روز دستاورد دیگری هم داشت که خوشبختانه هر ساله در روز جشن خرم‌آباد از کسانی که به شهر خود، خدمت کرده‌اند توسط مسئولان استان تجلیل می‌شد.

خرم‌آباد دارای ظرفیت‌های منحصر به فردی است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان بیان کرد: لرستان با دارا بودن حدود ۶۰ آبشار منحصر به فرد، پوشش انبوده درختان بلوط، خواستگاه مفرغ و ۱۰۰ پل تاریخی به سرزمین چشمه‌ها و آبشارها، دیار مهر و مفرغ و پایتخت پل‌های تاریخی معروف است به همین خاطر نامگذاری روز خرم‌آباد بهانه‌ی خوبی است که این ظرفیت‌های بی‌بدیل مورد غفلت قرار نگیرند.

قاسمی در پایان تصریح کرد: لرستان و به ویژه شهر خرم‌آباد دارای ظرفیت‌های منحصر به فردی است و مسلما اگر از همه این ظرفیت‌ها استفاده شود، مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و وضعیت اقتصادی و درآمدزایی آن نیز متحول خواهد شد.

لازم به ذکر است خرم‌آباد با حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت، بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است که در ارتفاع ۱۱۴۷٬۸ متری از سطح دریا و در میان کوه‌های زاگرس و در ۴۹۰ کیلیومتری تهران واقع شده است./

پایان پیام

 

 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص شما از ربات است.
CAPTCHA ی تصویری