قرنطینه شدن کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خرم‌آباد

کد خبر: 
۳۳۵۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خبر داد؛

قرنطینه شدن کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خرم‌آباد

قرنطینه شدن کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خرم‌آباد

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از قرنطینه شدن کانون بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در منطقه «سراب چنگایی» خرم‌آباد، خبر داد. 

به گزارش پایگاه خبری زرک؛ مهرداد فتحی بیرانوند شامگاه چهارشنبه در نشست خبری مجازی اظهار داشت: کانون بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در منطقه «سراب چنگایی» خرم‌آباد پس از مشاهده مرگ چند پرنده طی چند روز اخیر، بلافاصله قرنطینه شده است.

وی، ادامه داد: با همکاری دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان و محیط زیست منطقه «سراب چنگایی» لاشه‌های تلف شده پرندگان معدوم سازی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه نیروهای محیط زیست در شهرستان‌های خرم‌آباد، چگنی و پلدختر در حال آماده باش هستند و اکنون گزارشی مبنی بر تلفات مجدد پرندگان یا لاشه‌های آنها در رابطه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است، تصریح کرد: مرگ چند پرنده زنگ خطر را در این زمینه به صدا درآورده و ما در حالت آماده‌باش کامل هستیم.

فتحی بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: صیانت از گونه‌های زیستی منطقه هشتاد پهلو لرستان که یک منطقه شکار و صید ممنوع است،جزو وظایف محیط زیست محسوب می‌شود.

وی، تاکید کرد: گشت و کنترل نیروهای حفاظت محیط زیست در این منطقه فعال هست و آموزش‌های لازم به جوامع محلی، همیاران محیط زیست  داده شده است، اما تلاش ما این است، یک پایگاه حیات وحش در این منطقه ایجاد شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: جلوگیری از ورود دام‌ها و عشایر به مناطق حفاظت شده، تصویب طرح مدیریت مناطق در امایش استان و شورای برنامه‌ریزی از جمله کارهای صورت گرفته برای جلوگیری از تهدیدات آینده مناطق حفاظت شده استان است.

فتحی بیرانوند به زیستگاه پلنگ در استان نیز اشاره کرد و گفت: پلنگ یکی از گونه‌های جانوری است که باید مورد حمایت قرار گیرد و استان لرستان بهترین زیستگاه پلنگ است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه ما امروز شاهد این پلنگ در جای‌جای استان لرستان هستیم، تاکید کرد: با توجه به اینکه مطالعات پلنگ بین المللی است با کمک یکی از تشکل‌های زیست محیطی بین المللی دبیرخانه پلنگ ایرانی در استان لرستان  تشکیل شده است.

فتحی بیرانوند با اشاره به موضوع احداث سایت دفن زباله صنعتی در شهرستان الیگودرز گفت: با توجه به شرایط و نظرات مخالف با احداث سایت دفن زباله در شهرستان الیگودرز، سرمایه گذار این پروژه منصرف شده و در حال حاضر موضوع احداث سایت دفن زباله در این شهرستان به کلی منتفی شده است.

 وی ادامه داد: سایت دفن زباله‌های صنعتی توسط وزارت صنعت و معدن، وزارت کشور و سازمان محیط زیست به همه استان‌های کشور ابلاغ شده که همه استان‌ها موظف شدند محلی را برای  احداث سایت دفن زباله‌های صنعتی در استان خود پیش بینی کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان بیان کرد: چون مجری احداث این سایت‌ها بخش خصوصی بوده و احداث سایت دفن زباله باید توجیه اقتصادی داشته باشد سرمایه گذار این طرح، شهرستان الیگودرز را برای احداث سایت دفن زباله انتخاب کرد.

فتحی بیرانوند به ثبت تالاب‌های لرستان در کنوانسیون رامسر اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های ما ثبت این تالاب‌ها در کنوانسیون رامسر است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در چند سال گذشته ثبت پرونده چند تالاب استان لرستان انجام شده و امیدواریم در سال آینده سه تالاب لرستان ثبت بین‌المللی شود. فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: طی سال‌جاری ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار ملی و استانی برای تالاب‌های استان لرستان در نظر گرفته شده است.

به گفته فتحی بیرانوند در بحث واحدهای صنعتی سبز امسال پنج واحد سبز در کل کشور برگزیده شده است که شرکت پتروشیمی لرستان یکی از این واحدها بوده و داروسازی اکسیر بروجرد نیز جدیدا به عنوان واحد سبز در سطح کشور شناخته شده است که این افتخاری برای این استان است.

مدیرکل محیط زیست لرستان به آلودگی کارخانه سیمان درود اشاره کرد و گفت: این کارخانه یکی از کارخانه‌های قدیمی کشور محسوب می‌شود و قطعاً تجهیزات آن نیز قدیمی بوده اما نظارت ما تشدید شده و اکنون شاهد کاهش آلودگی سیمان دورود در بخش‌های مختلف هستیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما آموزش و فرهنگ زیست محیطی بوده است، عنوان کرد: این آموزش‌ها در روزهایی همانند هوای پاک، روز درختکاری و غیره انجام می‌شود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
اجتماعی - اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان - آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

پربیننده‌ترین خبرها