فوت ۴ لرستانی به دلیل گازگرفتگی

کد خبر: 
۵۴۰۵
مدیرکل پزشکی قانونی لرستان:

فوت ۴ لرستانی به دلیل گازگرفتگی

فوت ۴ لرستانی به دلیل گازگرفتگی

خرم‌آباد - مدیرکل پزشکی قانونی لرستان از فوت چهار نفر به دلیل گازگرفتگی در این استان طی شش ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زرک، «محمدرضا فارسی نژاد» در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: همه این افراد مرد بوده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در نیمه دوم سال، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به‌کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید کرد.

«فارسی نژاد» در تشریح فرایند گازگرفتگی، گفت: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است؛ ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های دربسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

وی تصریح کرد: استفاده از آبگرم کن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلاء به مسمومیت با گاز CO را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان، ادامه داد: از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است؛ لذا با بالارفتن درصد آن در هوای اتاق، به‌سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند، لیکن به علت بی‌رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید موردتوجه واقع نشود.

«فارسی نژاد»، علائم مسمومیت حاد با این گاز را سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما اعلام کرد و گفت: باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلاء به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود، مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.

پایان پیام /

 

برچسب‌ها: 
پزشکی قانونی لرستان - محمدرضا فارسی نژاد - گازگرفتگی

مقاله

یادداشت

گزارش

گفتگو

پربیننده‌ترین خبرها

فيلم | بازسازي صحنه قتل ميدان شهدا بروجرد
امروز صبح انجام شد؛
فرمانده نیروی انتظامی الیگودرز خبر داد:
در همایش بزرگداشت روز پرستار؛
فرزند عضو شورای شهر مرکز لرستان بر اثر کرونا درگذشت
.
رییس اداره مسافر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان خبر داد:

چشم سوم