جنگ غزه بزرگ‌ترین تلفات را برای سازمان ملل به همراه داشت

کد خبر: 
۵۴۵۵
دبیر کل سازمان ملل:

جنگ غزه بزرگ‌ترین تلفات را برای سازمان ملل به همراه داشت

جنگ غزه بزرگ‌ترین تلفات را برای سازمان ملل به همراه داشت

به گزارش پایگاه‌خبری‌زرک آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل شامگاه چهارشنبه گفت که از ابتدای عملیات نظامی اسرائیل در غزه، بیش از ۱۴ هزار نفر کشته شدند.

وی در ادامه گفت: «طی چند هفته بیش از هر جنگ دیگری در زمان دبیر کلی من، کودک در غزه کشته شدند».

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «استفاده از تسلیحات ویرانگر در مناطق مسکونی، تاثیر زیادی بر غیرنظامیان گذاشته است».

گوترش افزود: «کاملا آشکار است که شاهد نقض قوانین بودیم چون ۸۰ درصد از ساکنان غزه به سوی جنوب کوچانده شدند».

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «از زمان آغاز جنگ، ۱۱۱ نفر از خانواده سازمان ملل در غزه کشته شدند که این بزرگترین تلفات سازمان ملل در کل تاریخ تاسیس آن است».

وی از سازوکاری که رژیم صهیونیستی و حماس با کمک قطر، مصر و آمریکا دست یافتند استقبال کرد اما هشدار داد که شرایط بهداشتی در پناهگاه‌های غزه، وحشتناک است.

گوترش گفت: «بیمارستان‌ها در غزه به نیازهای پزشکی خود به صورت مطلوب دست نمی‌یابند و ساختار غذایی در این باریکه به هم ریخته و گرسنگی در غزه به خصوص شمال همچنان ادامه دارد».

پیشتر نیز مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تدروس آدهانوم در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد فقدان زیرساخت‌های فعال یا دسترسی به دارو به افزایش بیماری‌های عفونی در بین حدود ۱.۳ میلیون آواره در غزه منجر شده است. 

به گفته وی، بیش از ۱۱۰ هزار نفر عفونت‌های حاد تنفسی دارند، بیش از ۷۰ هزار نفر مبتلا به درجاتی از اسهال  هستند و هزاران نفر مبتلا به بیماری‌های دیگر از جمله عوارض پوستی، آبله مرغان و یرقان هستند. 

حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که بیش از یک ماه و نیم به طول انجامید، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این منطقه را هدف قرار داد که باعث شده بیشتر این مراکز از مدار فعالیت خارج شود.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه سخنانش خواستار تداوم آتش‌بس شد و هشدار داد شرایط کنونی در غزه خطر شیوع بیماری را افزایش می‌دهد.

او همچنین سخنان سخنگوی سازمان جهانی بهداشت مارگارت هریس را تکرار کرد مبنی بر این که در صورت عدم بهبود سیستم بهداشتی در غزه، افراد بیشتری ممکن است بر اثر بیماری کشته شوند تا بمباران. او تاکید کرد: به آتش‌بس پایدار نیاز داریم. همین حالا. موضوع مرگ و زندگی غیرنظامیان است. 

پیش‌تر شهردار غزه نسبت به شیوع انواع بیماری‌ها از جمله وبا در این منطقه هشدار داد و از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا آب و غذا و بخصوص سوخت به غزه برسانند. او از اینکه نهادهای بین المللی در غزه حضور ندارند انتقاد کرد.

پایان پیام/

 

برچسب‌ها: 
دبیرکل سازمان ملل - آتش بس - غزه

مقاله

یادداشت

گزارش

گفتگو

پربیننده‌ترین خبرها

فيلم | بازسازي صحنه قتل ميدان شهدا بروجرد
امروز صبح انجام شد؛
فرمانده نیروی انتظامی الیگودرز خبر داد:
فرزند عضو شورای شهر مرکز لرستان بر اثر کرونا درگذشت
.
در همایش بزرگداشت روز پرستار؛
رییس اداره مسافر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان خبر داد:

چشم سوم