اجرای طرح پرورش کرم ابریشم در لرستان

کد خبر: 
۵۲۳۵
برای اولین بار صورت می گیرد؛

اجرای طرح پرورش کرم ابریشم در لرستان

اجرای طرح پرورش کرم ابریشم در لرستان

خرم‌آباد - رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از اجرای طرح پرورش کرم ابریشم برای اولین بار در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زرک، «سید عماد شاهرخی» امروز سه شنبه در بازدید از طرح‌های پیشران بخش کشاورزی لرستان، اظهار داشت: در راستای توانمندسازی زنان روستایی و عشایری، آموزش و ترویج زنجیره پرورش کرم ابریشم و تقویت صنعت نوغان‌داری برای اولین بار در استان کار پرورش کرم ابریشم آغاز شده است و لذا برای موفقیت طرح باید همزمان با آموزش و ترویج کار توسعه نهالستان (توتستان‌ها) آغاز شد.

وی با اشاره به توانمندسازی زنان روستایی لرستان با اجرای طرح نوغان‌داری، اظهار کرد: بخش اعظمی از جمعیت ایران را زنان روستایی تشکیل می‌دهند که علاوه بر دارا بودن نقش مؤثر در مراحل مختلف تولید محصولات کشاورزی و دامی، در مراحل پس از تولید و تبدیل محصولات کشاورزی، نقش اساسی داشته و سهم به‌سزایی در اقتصاد روستا و کشور دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، ادامه داد: توجه به مسائل زنان روستایی در برنامه‌ریزی‌های استان، می‌تواند موجب بهبود وضعیت زندگی این قشر عظیم در روستا، افزایش درآمد خانوار، جلوگیری از کوچ، افزایش بهره‌وری و در نتیجه تضمین توسعه پایدار روستا شود.

شاهرخی، افزود: حضور زنان روستایی در فعالیت‌های گروهی، زمینه مناسبی برای مشارکت آنها در فعالیت‌های توسعه روستایی بوده و به عنوان نیروهای کارآمد در توسعه اقتصادی و اجتماعی استان نقش خواهند داشت.

وی با بیان اینکه توانمندسازی زنان روستایی از طریق اشتغال خانگی باعث احیای روحیه آفرینش و نوآوری شده و با ایجاد تنوع تعداد در مشاغل آنها، موجب افزایش بهره‌وری فعالیت زنان روستایی در محیط‌های روستایی خواهد شد، ادامه داد: زنان روستایی حامیان اقتصادی، بازیگران فعال و خستگی‌ناپذیر اقتصاد داخلی در استان و کشور هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان کرد: در این راستا ما فعالیت خود را در زمینه خدمات‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیر روستایی در قالب اجرای طرح توسعه نوغان‌داری با مشارکت زنان روستایی برای تعدادی از تسهیل‌گران زن روستایی، اعضای صندوق‌های اعتبارات خرد محلی و زنان روستایی در شهرستان‌های استان با هدف ارتقای دانش، بینش و مهارت زنان روستایی جهت بازسازی و داشت توتستان‌ها و نیز افزایش عملکرد در واحد سطح، بهبود مدیریت در امور پرورش کرم ابریشم، انتقال یافته‌های جدید و تشویق و ترویج این صنعت در بین زنان با ایجاد الگوهای موفق در سال‌جاری اجرا کرده‌ایم.

شاهرخی، عنوان کرد: با حمایت از ایده‌های نو و کسب و کارهای موفق در سطح روستا، توان‌افزایی زنان روستایی به عنوان مدیران داخلی خانواده و واحدهای تولیدی و کسب درآمد، می‌توان راه رسیدن به توسعه روستایی که زمینه‌ساز توسعه همه جانبه است را تا حدودی هموار کرد.

پایان پیام/

 

برچسب‌ها: 
جهاد کشاورزی لرستان - عماد شاهرخی - پرورش کرم ابریشم

مقاله

یادداشت

گزارش

گفتگو

پربیننده‌ترین خبرها

چشم سوم