برخورد قاطع با متجاوزان به منابع طبیعی / عرصه‌های جنگل‌های کشور شرایط خوبی ندارد

معاون دفتر استعدادیابی و بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبر داد:

برخورد قاطع با متجاوزان به منابع طبیعی / عرصه‌های جنگل‌های کشور شرایط خوبی ندارد

خرم‌آباد ـ زرک ـ معاون دفتر استعدادیابی و بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از برخورد شدید و قاطع با متجاوزان به منابع طبیعی خبر داد.

به گزارش خبرنگار زرک، «محمدرحیم رستمانی» در حاشیه مراسم روز ملی نهال‌کاری که به صورت هم‌زمان در سراسر کشور و در منطقه اناردَر خرم‌آباد برگزار شد، به خبرنگاران گفت: در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که مؤلفه‌های مختلفی در حال جنگل‌های ما مؤثر هستند، اظهار داشت: در این رابطه تغییر اقلیم، شرایطی را پیش آورده که موفقیت ما را در مدیریت عرصه‌های منابع طبیعی دچار مشکل می‌کند، چرا که برای احیای این عرصه‌ها نیاز به آب هست که باید در اختیار باشد و با توجه به شرایط آب و هوایی موجود این مؤلفه کمتر در دسترس است که می‌تواند اثرگذار باشد.

«رستمانی» یکی دیگر از چالش‌های منابع طبیعی را، رابطه‌ی بین عرصه‌نشین و عرصه دانست و گفت: بهره‌برداری از عرصه‌ها چنانچه بالاتر از ظرفیت باشد سبب از بین رفتن این عرصه‌ها می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که ما بین افراد نیازمند و آزمند تفاوت قائل هستیم، تصریح کرد: افراد بومی و محلی، جزو قشر آسیب‌پذیر و کم‌درآمد هستند که برای امرار معاش به چرای دام و... می‌پردازند که نمی‌توان به صورت قهری با آن‌ها برخورد کرد.دولت بایستی برای این افراد، معیشت جایگزین در نظر گیرد تا وابستگی و نیازشان به منابع‌طبیعی کمتر شود.

معاون دفتر استعدادیابی و بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطر نشان کرد: این در حالیست که با آزمندها، خاطیان و متجاوزان به منابع طبیعی برخورد شدید و قاطع صورت می‌گیرد.

«رستمانی» در ادامه به آفت جنگل‌های بلوط غرب کشور سخن به میان آورد و گفت: خوشبختانه طی دو سال اخیر با تغییر اقلیم و بارندگی‌های فراوان در این رابطه آسیب‌ها کمتر شده و شرایط به سمت مطلوب‌تر شدن پیش می‌رود.

وی، بیان داشت: عرصه‌های جنگل‌های کشور شرایط خوبی ندارد.

 

برچسب: 
درختکاری اناردر منابع طبیعی رستمانی سازمان جنگلها

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

کارکردهای اجتماعی خانواده در قرآن با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی

کارکردهای اجتماعی خانواده در قرآن با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی

پایگاه خبری زرک ـ بهنام فروتن نیا ، کارشناس ارشد علوم اجتماعی

چکیده

خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی نقش تاثیر گذاری در توسعه ایفا می نماید، تمام جوامع سنتی و پیشرفته همواره به دنبال راهکارهایی برای ارتقای کارکرد خانواده و اعضای آن هستند. علوم جدید روانشناسی و جامعه شناسی با انجام پژوهش های میدانی در خصوص آسیب های اجتماعی به این واقعیت رسیده اند ...

ادامه

گزارش

آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

پایگاه خبری زرک ـ سمیرا جوادی*

سامانه‌ی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی که فعالیت رسمی‌اش را از دهم شهریور سال جاری آغاز کرده است همچنان لنگ می زند. هفته‌ی اول آبان ماه هستیم و سامانه‌ی آموزشیار، امان دانشجویان را بریده است. ابتدا که این سامانه راه اندازی شد دانشجویان با مشکل عدم ثبت نمرات مواجه شدند سپس انتخاب واحد به مشکل برخورد، بعد از آن پرداخت شهریه و حذف و اضافه که در این بین مشکلات و نگرانی‌هایی برای دانشجویان به ویژه فارغ التحصیلان و مشمولان خدمت به وجود آورد. بیش از یک ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد، اما سیستم آموزشیار برای برگزاری کلاس‌ها تجهیز نشده است و کلاس‌ها باید در سیستم وادانا برگزار شوند که این سیستم نیز دانشجویان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است ...

گفتگو

پایگاه خبری زرک ـ پیام عالیخانی چگنی

دبیر هیئت شنا، شیرجه و واترپلو لرستان از جذب و شناسایی استعدادهای رده‌های سنی مختلف ورزش شنا در این استان خبر داد.

وحید بیگ‌زاده در گفت‌وگو با زرک با اعلام این خبر افزود: نوجوانان و جوانان لرستانی پتانسل‌های خیلی بالایی در ورزش دارند و می‌توانند در شنا حرف‌های زیادی برا گفتن داشته باشند.

وی از قول مساعد وزارت ورزش و جوانان و مسئولان لرستان در خصوص واگذاری استخر به هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان سخن به میان آورد و ادامه داد: با افزایش مدارس تخصصی شنا، شیرجه و واترپلو، برآنیم ضمن برگزاری لیگ‌های مختلف، رقابتی سالم و جذاب بین ورزشکاران و مربیان ایجاد کنیم.

ویدئوها

گرفتار شدن اعضای یک خانواده در خودروی تصادفی
تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی

تصاویر

دیدار مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور با نماینده ولی فقیه در لرستان
توزیع تجهیزات ورزشی در خرم‌آباد و کوهدشت
بازدید حسنی مقدم از روند تهیه، توزیع و تولید نهاده‌های دامی در خرم‌آباد
«بیشه پیرتو» قبل از کرونا
تصاویر مهار آتش سوزی انبار غذایی در خرم‌آباد
نخستین تصاویر پادگان ۹۰ ساله‌ی خرم‌آباد پس از تخلیه