گوزن و پروانه

تلخ و شیرین کرونا؛

گوزن و پروانه

تلخ و شيرين كرونا؛ گوزن و پروانه

پايگاه خبري زرك ـ دکتر مصطفی جلالی‌فخر

دو شب پیش، تختی برای پذیرش نداشتیم اما هجوم بیماران کرونا به کابوس شبیه شده بود. و یکی از آن‌ها زنی چهل و چند ساله، بی‌حال، بدحال، و رو به زوال. در حالی که شمع نفسش در حال آب شدن بود، دختر ده یازده ساله‌اش مثل پروانه دورش می‌چرخید و «مامان پروانه‌»اش را صدا می‌کرد. تخت خالی نداشتیم. و در برابر چشمان خیس دخترش، چاره‌ای جز سوگند به خدا نداشتم تا شاید حرفم را باور کند. که تمام ظرفیت آی‌سی‌یو کرونا پر شده است و حالِ هیچ کس در حد انتقال به بخش، مساعد نیست‌. اما دخترک مادرش را می‌خواست و طبیعی بود که او هم مرا قسم‌ می‌داد که «تورو خدا، تورو خدا!». در حالی که داشتیم تلاش می‌کردیم در بیمارستان‌های دیگر، تخت خالی برایش پیدا کنیم و نمی‌توانستیم، حال مادرش بدتر شد و هوشیاری‌اش کم شد.

و همکار متخصص طب اورژانس، چاره‌ای جز لوله‌گذاری در نای نداشت. در همین حال خبر رسید که یکی از بیماران آی‌سی‌یو فوت کرد. مادری میانسال که پس از یک هفته تقلا، تن به تقدیر تلخ سپرد و رفت و تختش خالی شد. غمگین شدیم اما آن روی سکه، تختی خالی بود که می‌توانستیم مادر جوان را در آن جا بستری کنیم. و این خبر، دخترکِ بی‌قرار را خوشحال کرد. و به او نگفتیم‌ که این‌ تخت، چگونه خالی شده و فکر کرد ما در اتاق‌ها و راهروها گشته‌ایم و در گوشه‌ای ناپیدا، تخت را یافته‌ایم.

و کمی بعد در حالی که مشغول ویزیت مریض دیگری بودم، صدایم کرد. و این خودکار کله‌گوزنی را به سمتم دراز کرد و گفت: «این هدیه‌ی من به شما.‌ پسرعمه‌ام از ایتالیا برایم فرستاده. قشنگه. مال شما که برای مامانم تخت خالی پیدا کردید» و قبول کردم و بلافاصله به خودش برگرداندم، چون سوغاتی پسرعمه‌اش بود. اما او حاضر به پس گرفتن نبود و اصرار داشت که تشکرش را بپذیرم و در جیب روپوشم بگذارم. و قبول کردم و گذاشتم. و بعد در جاقلمی روی میز کارم در خانه گذاشتم. الهی مادرش زنده بماند تا این خودکار، یادگار غمگین و شرمگینی از آن شب سهمگین نشود.

انتهای‌ پيام/

 

 

نویسنده: 
دکتر مصطفی جلالی‌فخر

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

سرماخورده‌ام، آنفلوآنزا گرفته‌ام یا کرونا؟

ویروس‌های متفاوتی عامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا هستند ولی این بیماری‌ها علائم مشابهی دارند که تمایزشان می‌تواند سخت باشد. اما در مورد این بیماری‌ها که ممکن است در ماه‌های آینده به آنها مبتلا شویم، باید چه نکاتی را بدانیم؟

بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند، حداقل یکی از علائم اصلی زیر را دارند:

ادامه

گزارش

آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

پایگاه خبری زرک ـ سمیرا جوادی*

سامانه‌ی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی که فعالیت رسمی‌اش را از دهم شهریور سال جاری آغاز کرده است همچنان لنگ می زند. هفته‌ی اول آبان ماه هستیم و سامانه‌ی آموزشیار، امان دانشجویان را بریده است. ابتدا که این سامانه راه اندازی شد دانشجویان با مشکل عدم ثبت نمرات مواجه شدند سپس انتخاب واحد به مشکل برخورد، بعد از آن پرداخت شهریه و حذف و اضافه که در این بین مشکلات و نگرانی‌هایی برای دانشجویان به ویژه فارغ التحصیلان و مشمولان خدمت به وجود آورد. بیش از یک ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد، اما سیستم آموزشیار برای برگزاری کلاس‌ها تجهیز نشده است و کلاس‌ها باید در سیستم وادانا برگزار شوند که این سیستم نیز دانشجویان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است ...

گفتگو

پایگاه خبری زرک ـ پیام عالیخانی چگنی

دبیر هیئت شنا، شیرجه و واترپلو لرستان از جذب و شناسایی استعدادهای رده‌های سنی مختلف ورزش شنا در این استان خبر داد.

وحید بیگ‌زاده در گفت‌وگو با زرک با اعلام این خبر افزود: نوجوانان و جوانان لرستانی پتانسل‌های خیلی بالایی در ورزش دارند و می‌توانند در شنا حرف‌های زیادی برا گفتن داشته باشند.

وی از قول مساعد وزارت ورزش و جوانان و مسئولان لرستان در خصوص واگذاری استخر به هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان سخن به میان آورد و ادامه داد: با افزایش مدارس تخصصی شنا، شیرجه و واترپلو، برآنیم ضمن برگزاری لیگ‌های مختلف، رقابتی سالم و جذاب بین ورزشکاران و مربیان ایجاد کنیم.

ویدئوها

گرفتار شدن اعضای یک خانواده در خودروی تصادفی
تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی

تصاویر

دیدار مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور با نماینده ولی فقیه در لرستان
توزیع تجهیزات ورزشی در خرم‌آباد و کوهدشت
بازدید حسنی مقدم از روند تهیه، توزیع و تولید نهاده‌های دامی در خرم‌آباد
«بیشه پیرتو» قبل از کرونا
تصاویر مهار آتش سوزی انبار غذایی در خرم‌آباد
نخستین تصاویر پادگان ۹۰ ساله‌ی خرم‌آباد پس از تخلیه