توصیه‌های کرونایی برای انجام فعالیت‌های تابستانی

توصیه‌های کرونایی برای انجام فعالیت‌های تابستانی

با فرا رسیدن فصل تابستان و تداوم همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ کارشناسان سلامت هشدار داده‌اند که انجام فعالیت‌های تابستانی می‌تواند شرایط را برای شیوع هرچه بیشتر این بیماری فراهم کند..

به گزارش پایگاه خبری زرک، کارشناسان بیماری‌های عفونی هشدار دادند که کروناویروس با آغاز سفرها، حضور در رستوران‌ها، کافه‌ها و استخرها که از جمله تفریحات فصل تابستان به حساب می‌آیند، همچنان تهدید جدی برای سلامت عمومی خواهد بود.

پیش‌تر این امیدواری وجود داشت که فعالیت کروناویروس جدید همچون ویروس آنفلوآنزا با افزایش دما کاهش پیدا کند اما به گفته بسیاری از متخصصان، گرم شدن هوا تاثیری بر توقف یا کاهش فعالیت این ویروس نخواهد داشت. علاوه بر این، به گفته محققان در حال حاضر عدم مصونیت بشر در برابر کروناویروس، فاکتور اصلی در تشدید شیوع این ویروس در فصل تابستان و تداوم آن در فصل پاییز است.

به گفته متخصصان، ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ همچون دیگر ویروس‌های فصلی در برابر وضعیت آب و هوایی حساس است اما این حساسیت به اندازه‌ای نیست که بتواند بر روند گسترش آن تاثیر داشته باشد، یادآور شدند که نمونه این مطلب، گسترش سریع این ویروس در کشورهای گرمسیری همچون برزیل و اکوادور است.

در فصل تابستان شرایط برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها در فضاهای باز فراهم است و به اعتقاد کارشناسان، احتمال انتقال کروناویروس در این فضاها نسبت به محیط‌های سرپوشیده به مراتب کمتر است.

به گفته کارشناسان شواهد قابل توجهی مبنی بر انتقال کروناویروس در فضاهای باز وجود ندارد و اگرچه احتمال ابتلا در فضاهای باز صفر نیست اما به میزان قابل توجهی کمتر است. با این حال این واقعیت را نیز باید در نظر گرفت که با گرم شدن هوا، امکان حضور طولانی مدت در فضاهای باز معمولا وجود ندارد و مردم به فضاهای سرپوشیده و خنک‌تر پناه می برند و به همین دلیل رعایت دستورالعمل‌ها، فراهم ساختن شرایط تهویه مطلوب، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله نکات ضروری در چنین شرایطی است.

بر اساس یافته‌های تحقیق انجام گرفته در رستورانی در چین مشخص شد حتی در مواقعی که افراد در میزهای جداگانه از فرد آلوده به کروناویروس نشسته باشند درصورتیکه در مسیر جریان هوای تجهیزات سرمایشی باشند ممکن است به ویروس آلوده شوند. توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از گسترش کروناویروس در رستوران‌ها فاصله میان میزها بیشتر شده و وضعیت تهویه فضا بهبود پیدا کند.

از دیگر مواردی که در رابطه با خطر ابتلا به کروناویروس مطرح است انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش کردن در فضاهای باز است. مطالعاتی ارائه شده که نشان می‌دهد ورزش کردن بدون ماسک می‌تواند خطرساز باشد اما کارشناسان بیماری‌های عفونی بر این باورند که با حفظ فاصله مناسب از دیگران، نگرانی در مورد خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وجود نخواهد داشت.

همچنین مسافرت‌های جاده‌ای با غیر از اعضای خانواده از دیگر موارد مساله‌ساز است. فضای بسته خودرو و حضور چندین نفر برای مدت چند ساعت در این فضای بسته خطرساز است. می‌توان خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در فضای خودرو را با باز کردن شیشه، استفاده از ماسک و در صورت امکان رعایت فاصله گذاری کاهش داد.

به گزارش واشنگتن پست، علاوه بر این، شواهدی مبنی بر انتقال کروناویروس از طریق آب وجود ندارد و بنابراین خطر ناشی از حضور در استخرها به عدم رعایت نکات بهداشتی در این فضاها و ازدحام و تماس با افراد حاضر در محوطه استخر پیش از شنا کردن مربوط می‌شود./

پلیس

 

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

پایگاه خبری زرک ـ سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی*

با گسترش روز افزون فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی در زندگی امروزی، به نوعی بروز چالش‌ها و آسیب‌های جدیدی را با خود به همراه داشته و امنیت جامعه دستخوش تغییراتی شده و زمینه ساز ظهور و بروز تهدیدات جدید در مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی بوده و جامعه را در سطوح مختلف امنیت درگیر خود می‌کند.

ادامه

گزارش

لجام گسیختگی قیمت مسکن در لرستان؛ از تحریم تا کرونا

پایگاه خبری زرک ـ یکی از بخش‌های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش‌های «اجاره‌بهای واحدهای مسکونی» و «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» می‌باشد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در فصل زمستان ۱۳۹۸، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۱۶۹.۳ رسید که نسبت به فصل قبل (۱۶۲.۸)، ۴.۰ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان سمنان با ۷.۷ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ۰.۶درصد افزایش می‌باشد.

گفتگو

مسعود ارمغان مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‌آباد

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‌آباد گفت: آژانس‌های تاکسی تلفنی بر اساس پیمایش سهمیه سوخت دریافت می‌کنند.

مسعود ارمغان در گفت‌وگو با خبرنگار زرک، اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران و دستورالعمل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور مقرر شد به‌ منظور نظارت بر عملکرد آژانس‌های تاکسی تلفنی و همچنین مدیریت و نظارت بر نحوه مصرف سوخت، مدیران آژانس‌ها تا ۲۰ مردادماه سال‌جاری پیمایش خودروهای تحت نظارت خود را در سامانه تلتا (سامانه جامع مدیریت حمل و نقل و مانیتورینگ آنلاین) به‌صورت روزانه ثبت کنند.

ویدئوها

پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی
ریزعلی‌‌های امروز ایران اهل روستای کوه‌بُرد دهدشت
مبارزه خانوادگی با کرونا در بیمارستان یحیی‌نژاد بابل
نخستین پیام بی‌سیم به‎ قرارگاه فتح، هنگام ورود رزمندگان به ‎خرمشهر
۴۵ ثانيه سلامتي

تصاویر

برگزاری مسابقه دارت به مناسبت عید غدیر در بروجرد
گزارش تصویری تشییع پیکر زهرا شیرویه نخستین شهید مدافع سلامت لرستان
گزارش تصویری افتتاح فاز دوم پتروشیمی لرستان
گرامیداشت عید غدیر خم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد
تقدیر مدیرکل آموزش و پرورش لرستان از هیات مدیره خانه مطبوعات
گزارش تصویری آزمون ورودی دکتری تخصصی در دانشگاه لرستان