بیگانگی شورای شهر نورآباد با حوزه‌ی فرهنگ

بیگانگی شورای شهر نورآباد با حوزه‌ی فرهنگ

بیگانگی شورای شهر نورآباد با حوزه‌ی فرهنگ

پایگاه خبری زرک ـ مهدی کیانی برخوردار*

در ایران بیشتر دستگاهها و نهادهای اجرایی و دولتی بر مبنای دموکراسی پیش می‌روند. از این رو شورای هر شهر به عنوان پایه‌ای‌ترین نهاد دموکراسی شناخته می‌شود؛ دستگاهی که تصمیمات شهری را به عهده دارد.
این نهاد همانند سایر نهادهای فرهنگی دارای وظایف فرهنگی می‌باشد. در همین راستا انتظار می‌رود توجه به بخش فرهنگی و هنر در هر شهر توسط این نهاد مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

شورای شهر نورآباد دلفان با شعار «توجه به بخش فرهنگی» و جبران عدم توجه به بخش فرهنگ و هنر دلفان روی کار آمد و اکنون وارد کانال ۴ ساله‌ی خود شده است. با این وجود هنوز شاهد خلاءهای بیشماری در حوزه‌ی فرهنگ می‌باشیم. این در صورتی است که پتانسیل‌های قوی‌ای در نورآباد وجود دارد که پرداختن به آن‌ها سبب تقویت بُعد فرهنگی کل شهرستان دلفان می‌شود.

متاسفانه با سیاسی شدنِ فضای شوراها، فرهنگ و هنر به گوشه‌ای رانده شده که نبضش وجودش بیشتر از پیش به مرگ نزدیک است و مردم مطالبات فرهنگی خود را به هر دلیلی نمی‌توانند به خوبی با اعضای شوراها مطرح نمایندو شاید می‌توان گفت در این دوره آنچه انتظار می‌رفت در حوزه‌ی فرهنگ عمل شود وعده‌ای بیش نبود.

شاید یکی از دلایلی که مردم ترجیح می‌دهند سکوت کنند و در حوزه‌ی فرهنگی مشکلات را بیان نکنند این است که در میان اعضا، افراد متخصص و کارشناس در حوزه‌ی فرهنگی و هنری یا وجود ندارد و یا اینکه وجود دارند و ما عملی ندیده‌ایم که نشان‌از وجود متخصصان باشد و این چنین است که به نظر می‌آید کسی به مشکلات فرهنگی شهرستان دلفان اشراف ندارد.

ما دردهای بیشماری در حوزه‌ی فرهنگ داریم که باید به آن‌ها مسئولانه توجه شود، چرا که این امر موجبات نشاط روحی و روانی جامعه را فراهم می‌کند.

از شورای محترم شهر نورآباد تقاضا می‌شود کارنامه‌ی چهار ساله‌ی خود را در حوزه‌ی فرهنگ را ارائه دهند تا بدانیم وعده‌های فرهنگی‌شان طعم تلخ نرسیدن دارد یا خیر و اینکه فعالیت‌های فرهنگی خود را افزایش دهند چرا که کارهای فرهنگی اقدامات زود بازدهی نیستند و فرهنگ سازی هر طرحی ملزم به زمان زیادی است.

انتظار می‌رود که شورای شهر به عنوان یک نهاد تاثیرگذار عمل کند تا یک نهاد منفعل و تاثیرپذیر. و حوزه‌ی فرهنگ و هنر از دسته‌بندی سیاسی به دور باشد و به آن به عنوان یکی از موضوعات حائز اهمیت شهرستان توجه شود.

*

انتهای پیام/

 

 

نویسنده: 
مهدی کیانی برخوردار

پربیننده‌ترین خبرها