توانمندسازی روستاییان، رکن اصلی توسعه پایدار

توانمندسازی روستاییان، رکن اصلی توسعه پایدار

مسعود رضایی مدیرکل بنیاد مسکن لرستان

مدیرکل بنیادمسکن لرستان با اشاره به اهمیت پویایی اقتصاد خانوارهای روستایی بر آموزش و توانمندسازی روستاییان در راستای دستیابی به توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع کشورتاکیدکرد.

به گزارش خبرنگار زرک؛ مسعود رضایی که در جلسه آموزش نیروهای فنی شاغل در حوزه ساخت و ساز مسکن روستایی لرستان و آموزش روستاییان بخش ززوماهرو شهرستان الیگودرز سخن می‌گفت، روستاییان را یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کشور عنوان و اضافه کرد: آموزش، نقشی بسیار اساسی در توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جوامع دارد و پیشرفت در روستاها نیز با توسعه مهارت‌آموزی میسر می‌شود.

وی، صرف زیرساخت‌ها وخدمات زیربنایی در روستاها را جوابگوی نیازهای حال حاضر جوامع روستایی ندانست و اظهار داشت: ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی، افزایش تولید و درآمد روستاییان، تقویت بنیه اقتصادی روستاها و کاهش بیکاری مستلزم آموزش و مهارت‌آموزی روستاییان است.

مدیرکل بنیادمسکن لرستان با تاکید بر ضرورت محرومیت‌زدایی از روستاهای استان افزود: در طرح توسعه پايدار منظومه‌هاي روستايي، روستاها براساس شرايط اقليمي، موقعيت جغرافيايي و ظرفيت‌ها، به تفكيك منظومه‌هايي راتشكيل داده و هر يك به قطب‌هاي فرهنگي، كشاورزي، صنعتي و اقتصادي تبديل مي‌شوند.

وی با اشاره به تهیه ۹۹طرح منظومه روستایی درسطح کشور ۵طرح منظومه روستایی را سهم استان عنوان کرد و ادامه داد: ۷طرح منظومه روستایی در کشور بصورت پایلوت به اجرا خواهد رسید که طرح منظومه روستایی بخش ززوماهرو شهرستان الیگودرز یکی از ۷طرح پایلوت کشوری می‌باشد.

رضایی با تاکید برتنظیم تفاهم‌نامه مشترک با سازمان فنی و حرفه‌ای لرستان در راستای آموزش کارآفرینان و متقاضیان گرایش‌های شغلی در بخش ززو ماهرو شهرستان الیگودرز و نیروهای اجرایی شاغل در حوزه مسکن روستایی عنوان داشت:آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با توانمندسازی روستاییان زمینه ساز گسترش عدالت اجتماعی، تحقق توسعه پایدارو پیشرفت اقتصادی، بهبود وضعیت اشتغال، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان و افزایش نشاط و اصلاح سبک زندگی و افزایش نرخ بهره‌وری در زندگی جوامع روستایی خواهد بود.

آذرخش، مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای لرستان نیز در این جلسه، توسعه روستایی را فرآیندی همه جانبه و پایداردانسته و افزود: یکی از ضرورت‌هاي دستیابی به توسعه پایدار در مناطق روستایی، توانمندسازي جوامع روستایی است و اولین راهبرد عمده در تدوین، طراحی و اجراي برنامه‌هاي توانمندسازي روستاییان آموزش بوده و در این راستا با تمام امکانات و ظرفیت‌های موجود همکاری لازم را خواهیم داشت.

امیر ارشادی/

 

 

برچسب: 
مسعود رضایی - اداره کل بنیاد مسکن لرستان

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

گزارش

آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

پایگاه خبری زرک ـ سمیرا جوادی*

سامانه‌ی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی که فعالیت رسمی‌اش را از دهم شهریور سال جاری آغاز کرده است همچنان لنگ می زند. هفته‌ی اول آبان ماه هستیم و سامانه‌ی آموزشیار، امان دانشجویان را بریده است. ابتدا که این سامانه راه اندازی شد دانشجویان با مشکل عدم ثبت نمرات مواجه شدند سپس انتخاب واحد به مشکل برخورد، بعد از آن پرداخت شهریه و حذف و اضافه که در این بین مشکلات و نگرانی‌هایی برای دانشجویان به ویژه فارغ التحصیلان و مشمولان خدمت به وجود آورد. بیش از یک ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد، اما سیستم آموزشیار برای برگزاری کلاس‌ها تجهیز نشده است و کلاس‌ها باید در سیستم وادانا برگزار شوند که این سیستم نیز دانشجویان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است ...

گفتگو

پایگاه خبری زرک ـ پیام عالیخانی چگنی

دبیر هیئت شنا، شیرجه و واترپلو لرستان از جذب و شناسایی استعدادهای رده‌های سنی مختلف ورزش شنا در این استان خبر داد.

وحید بیگ‌زاده در گفت‌وگو با زرک با اعلام این خبر افزود: نوجوانان و جوانان لرستانی پتانسل‌های خیلی بالایی در ورزش دارند و می‌توانند در شنا حرف‌های زیادی برا گفتن داشته باشند.

وی از قول مساعد وزارت ورزش و جوانان و مسئولان لرستان در خصوص واگذاری استخر به هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان سخن به میان آورد و ادامه داد: با افزایش مدارس تخصصی شنا، شیرجه و واترپلو، برآنیم ضمن برگزاری لیگ‌های مختلف، رقابتی سالم و جذاب بین ورزشکاران و مربیان ایجاد کنیم.

ویدئوها

گرفتار شدن اعضای یک خانواده در خودروی تصادفی
تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی

تصاویر

دیدار مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور با نماینده ولی فقیه در لرستان
توزیع تجهیزات ورزشی در خرم‌آباد و کوهدشت
بازدید حسنی مقدم از روند تهیه، توزیع و تولید نهاده‌های دامی در خرم‌آباد
«بیشه پیرتو» قبل از کرونا
تصاویر مهار آتش سوزی انبار غذایی در خرم‌آباد
نخستین تصاویر پادگان ۹۰ ساله‌ی خرم‌آباد پس از تخلیه