ابتلای عمومی به ساده انگاری درباره کرونا

ابتلای عمومی به ساده انگاری درباره کرونا

ابتلای عمومی به ساده انگاری درباره کرونا

ویروس کرونا چند ماهی ست که جای بسیاری از اخبار مهم دنیا در صدر نشسته است و حجم عظیمی از داده ها و اطلاعات خبری در طول روز به میزان انتشار این ویروس، ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن اختصاص یافته است. شاید در ابتدای امر این گزارش‌ها تا حد زیادی بر فضای روحی و باورهای عمومی در خصوص بهداشت و حفاظت فردی تاثیر می‌گذاشت و بسیاری از مردم زندگی در قرنطینه و دوری گزینی از اجتماعات و فعالیت‌ها را در دستور کار خود قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری زرک، امروز که بیش از سه ماه از آغاز ابتلا به این بیماری در سراسر جهان می‌گذرد، اما نحوه‌ی برخورد عمومی تا میزان قابل توجهی دچار تغییر شده و مردم به زندگی و جریان کارهای روزانه در کنار هراس از این بیماری، تن داده و دیگر گویی غول ترسشان درهم شکسته و مثل روزهای نخست از شنیدن اخبار فوت و ابتلا مو بر تنشان سیخ نمی‌شود. این در حالیست که بسیاری از شهرها و مناطق کشور در وضعیت نزدیک به قرمز قرار داشته و آنگونه که شنیده می‌شود در لرستان و خرم‌آباد نیز میزان شیوع افزایش چشمگیر دارد. به طوری که بسیاری از مراجعه کنندگان به مرکزی مانند بیمارستان شهدای عشایر که به صورت تخصصی به ارائه خدمات درمانی می پذیرد، با پاسخ نبود تخت کافی مواجه شده و به مراکز دیگری معرفی می شوند که برای این بیماری اختصاص نیافته، امکانات ندارند و از سوی دیگر پذیرای بیماران نیز نیستند.

گذشته از کمبود امکانات و نبود درمان قطعی یا واکسن این بیماری، افزایش تعداد موردهای ابتلا، نشان از نبود توجه کافی و جدی نگرفتن خطر از سوی مردم دارد.

اینکه مردم در حال حاضر کمتر از گذشته مراعات می کنند و درمجامع و محافل و برخی عروسی‌ها و عزاداری‌ها به راحتی حاضر می‌شوند یا به کسب و کارهای پرخطرشان ادامه می‌دهند، حاکی از آن است که اطلاع و باور کافی درباره وضعیت کرونا و شروع همه گیری این بیماری ندارند و ترجیح می‌دهند در این بی‌خبری به امور رایج زندگی شان بپردازند.

پرسش اینجاست که آیا روابط عمومی ستاد مقابله با کرونا در استان توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند و از تمام توان علمی - رسانه‌ای و خبری در این خصوص برای انتشار هشدارها و اطلاعات صحیح استفاده درست و بهینه به عمل آمده است یا خیر؟

مردم چرا تا این اندازه به ساده انگاری درباره کرونا مبتلا شده‌اند و در صورت ابتلا نیز باوجود اطلاع از بیماری به راحتی به رفت و آمد و معاشرت‌هایشان ادامه داده و نیازی به قرنطینه نمی بینند؟

بازگشایی بازارها، پارک‌ها، مراکز تقریحی و دیگر اجتماعات بدون الزام کامل به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز بدون شک موجب افزایش همه گیری شده و راه انسداد بیماری را می‌بندد.

فعالیت هدفمند و یکپارچه تلویزیون، رادیو، مطبوعات؛ خبرگزاری‌ها و رسانه‌های اجتماعی در این راستا بسیار می‌تواند راهشگا باشد. مردم امروز آنقدر که زمانشان را در شبکه‌های مجازی می‌گذرانند به موارد مرجع کمتر به این چشم نگاه می‌کنند اما مراجع خبری نیز نتوانسته‌اند برای شبکه‌های مجازی خوراک اطلاع رسانی، چندرسانه ای، موشن گرافی و دیگر انواع ابزار آگاهی بخشی مناسب تهیه و تولید کنند. حال آنکه ممکن است مردم  به شایعات منتشره در این قوالب بیش از هرچیز دیگری دامن بزنند و همین تهدید نیازمند واکاوی و اصلاح خواهد بود.

کارگروه فضای مجازی در قالب ستاد مقابله با کرونا نیازمند شکل گیری و راه‌اندازی ست تا ضمن تهیه محتوای صحیح و لازم اخبار غیردقیق را رد و پاکسازی کند.

به نظر نمی‌رسد شیوه‌های سنتی برخورد با بحران، در شرایط فعلی کافی و اثرگذار باشند و بازنگری در راه‌های آگاهی بخشی به شدت مورد نیاز است. همواره تشکیل تیم کارشناسی حرفه ای و بهره‌مندی از خبرگان رسانه در کنار امر مدیریت بحران ضروری و لازم الاجراست.

نمی‌توان در دنیای امروزی جریان‌های خبری و انتشار لحظه‌ای آمار و اتفاقات را نادیده گرفت و تلاش کرد همچنان از مسیرهای کهنه به نیازهای جدیدتر پاسخ داد. هرچند برخی هنرمندان و صاحبنظران به طورخودجوش به امر آگاهی رسانی پرداخته و هرزگاهی در صحنه حاضر می‌شوند اما این موارد به تنهایی کافی نیستند و می‌طلبد تا با برنامه ریزی قبلی و سودمند، از تبلیغات تلویزیونی، محیطی، مجازی و خبری کافی در این عرصه بهره مند شد و به ساده انگاری در خصوص بیماری پایان داد./

* بهار سلامت

 

 

نویسنده: 
آتوسا رحمتی

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

پایگاه خبری زرک ـ سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی*

با گسترش روز افزون فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی در زندگی امروزی، به نوعی بروز چالش‌ها و آسیب‌های جدیدی را با خود به همراه داشته و امنیت جامعه دستخوش تغییراتی شده و زمینه ساز ظهور و بروز تهدیدات جدید در مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی بوده و جامعه را در سطوح مختلف امنیت درگیر خود می‌کند.

ادامه

گزارش

آموزش اصول بازاریابی به 350 هنرمند صنایع دستی لرستان

يعقوب دالوند

فروش صنایع دستی موتور محرك تولید است و باید پذیرفت رونق این محصولات در گرو پاسخ به نیاز جامعه و نوآوری در تولید به منظور جذب مشتری است و اكنون هنرمندان باید كمر همت به خلق آثار هنری كاربردی ببندند.

به گفته كارشناسان، توجه و تامین بازار فروش برای محصولات صنایع دستی بسیار مهم است و نباید بی‌توجه به نیازهای بازارهای جهانی اقدام‌ به ساخت مصنوعات دستی نمود و باید توجه داشت صنایعی را تهیه و تولید کنیم که قابلیت کاربردی و امکان استفاده در منازل را داشته باشند.

گفتگو

بهزاد خسروی

یک اقتصاددان لرستانی معتقد است صندوق سهام عدالت یکی از بی‌نظیرترین فرصت های تاریخی برای لرستان خواهد بود چراکه ‏با کمک آن می‌توان بسیاری از مشکلات اقتصادی را رفع کرد. در گفت‌وگوی تفصیلی زیر به چراهای وضعیت اقتصادی لرستان پرداخته شده و راهکارهای اساسی برون رفت از این وضعیت پیشنهاد شده است.

لرستان استانی با ظرفیت‌های بسیار بالاست که متاسفانه عقب ماندگی‌های این استان از شاخص‌های توسعه‌ای روز به روز بیشتر می‌شود و نیاز است تا مدیران استانی به دنبال راهکاری اساسی برای رفع این عقب افتادگی‌ها باشند.

ویدئوها

مبارزه خانوادگی با کرونا در بیمارستان یحیی‌نژاد بابل
نخستین پیام بی‌سیم به‎ قرارگاه فتح، هنگام ورود رزمندگان به ‎خرمشهر
۴۵ ثانيه سلامتي
ساده‌ترین راه تشخیص شارژر اصل و تقلبي
رعايت نكات اهل مسجد جهت پيشگيري از شيوع كرونا
اتیان سوگند کارشناسان جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری لرستان

تصاویر

آیین کلنگ زنی دو پروژه شهری شهرداری خرم‌آباد برگزار شد
دیدار مدیر مخابرات لرستان با اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان
دیدار رییس کانون کارشناسان رسمی دادگستری لرستان با شهردار خرم آباد
گزارش تصویری بازدید خبرنگاران استان از روند مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد
سفر پرويز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به لرستان
افتتاح واحد اول و دوم بخش گاز نيروگاه سيكل تركيبي خرم‌آباد