آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

بعد از یک ماه از شروع سال تحصیلی؛

آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان لنگ می‌زند

پایگاه خبری زرک ـ سمیرا جوادی*

سامانه‌ی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی که فعالیت رسمی‌اش را از دهم شهریور سال جاری آغاز کرده است همچنان لنگ می زند. هفته‌ی اول آبان ماه هستیم و سامانه‌ی آموزشیار، امان دانشجویان را بریده است. ابتدا که این سامانه راه اندازی شد دانشجویان با مشکل عدم ثبت نمرات مواجه شدند سپس انتخاب واحد به مشکل برخورد، بعد از آن پرداخت شهریه و حذف و اضافه که در این بین مشکلات و نگرانی‌هایی برای دانشجویان به ویژه فارغ التحصیلان و مشمولان خدمت به وجود آورد. بیش از یک ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد، اما سیستم آموزشیار برای برگزاری کلاس‌ها تجهیز نشده است و کلاس‌ها باید در سیستم وادانا برگزار شوند که این سیستم نیز دانشجویان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است از قبیل اینکه دروس انتخاب شده در سیستم آموزشیار خروجی درستی را به سیستم وادانا منتقل نکرده است و دانشجویان نمی‌توانند با توجه به انتخاب واحدی که داشته‌اند در کلاس‌ها حضور یابند!

محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی طی مصاحبه‌ای که در شهریور ماه با اصحاب رسانه انجام داده بود، نسبت به مشکلات بوجود آمده از دانشجویان عذرخواهی کرد و بیان داشت: مشکلات به تدریج در حال رفع شدن است!
طهرانچی پیش از این اعلام کرده بود که ۱۵ شهریور کلاس‌های آنلاین دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد. وی همچنین این نکته را متذکر شده بود که دانشگاه آزاد تربیت ۴۰درصد آموزش عالی کشور را عهده دار است و باید این دانشگاه بیش از پیش جدی گرفته شود.

اما این جدیت عملاً کارساز نبوده است و شعار مسئولان که اعلام کرده بودند ترم پیش رو، یادگیری عمیق در دستور کار این مراکز قرار خواهد گرفت، عملاً اجرایی نشده است و دانشجویان از همان یادگیری سطحی نیز بازمانده‌اند.
با گذشت بیش از یک‌ماه از وعده‌ی برگزاری کلاس‌های آنلاین در سال تحصیلی جدید سیستم آموزشی این دانشگاه به روزرسانی نشده است و همچنان مشکلات پابرجا هستند و هر بار به شکل جدیدی خودنمایی می‌کنند در این بین فقط دانشجویان هستند که باید چوب بی‌تدبیری و بی‌سامانی این دانشگاه را بخورند و گوش کسی بدهکار نباشد، دانشجویی که با شرایط بد اقتصادی و متحمل شدن هزینه‌های زیاد به ویژه در شرایط فعلی از امکانات حداقلی برای تحصیل محروم بماند و هر روز منتظر باشد که سیستم آموزشیار چه زمانی بدون نقص شروع به خدمات‌دهی می‌کند.

پایان ترم؛ دی‌ماه نیست!

معاون آموزش دانشگاه آزاد اسلامی خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار زرک با اعلام اینکه سیستم آموزشیار توسط سازمان مرکزی راه‌اندازی شده است گفت: این سیستم با تمام مشکلات و ایراداتی که داشته است در شهریور ماه راه‌اندازی شد و باتوجه به تغییرات ایجاد شده در شماره دانشجویی دانشجویان، کارکنان دانشگاه نیز از این تغییرات و مشکلات مستثنی نبوده‌اند و آنها نیز متحمل فشارهای زیادی هستند.

محمد یاراحمدی افزود: با این حال دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد در این مورد پیشتاز بوده است و انتخاب واحد ۷هزار نفر از دانشجویان را ثبت کرده است.

وی با اعلام اینکه ترم جاری با تأخیر شروع شده است، بیان کرد: پایان ترم، دی‌ماه نیست و همانطور که ترم جدید با تاخیر شروع شده است با تأخیر نیز تمام می‌شود تا تمام سرفصل‌ها به دانشجویان ارائه شود.

وی با بیان اینکه تشکیل کلاس‌های مجازی برای سیستم آموزشیار تعریف نشده است، عنوان داشت: در حال بروز رسانی سیستم وادانا هستیم تا بتوانیم کلاس‌ها را در این سیستم تشکیل دهیم، زیرا سیستم آموزشیار خروجی درستی را برای برگزاری کلاس‌های الکترونیک به ما نداد و این مسئله باعث بروز مشکلات فراوانی برای کارکنان و دانشجویان شده است کما اینکه با وجود ایرادات فنی به وجود آمده در هفته‌ی گذشته بیش از ۵۰درصد کلاس‌های آنلاین در وادانا برگزار شد.

یاراحمدی این نوید را به دانشجویان داد که اواسط همین هفته سیستم وادانا به روزرسانی خواهد شد و آنها می‌توانند در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.

معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد همچنین با اشاره به مشمولان خدمت گفت: امکان فارغ التحصیل کردن آنها از طریق سیستم جدید وجود ندارد، اما تسویه مالی و تسویه آموزشی را برای مشمولان خدمت انجام می‌دهیم و گواهی انشایی را خطاب به نظام وظیفه صادر می‌کنیم که به منزله فارغ التحصیل شدن این افراد می‌‌باشد.

شرایط ارتقاء سیستم دانشگاه آزاد و یکپارچه سازی آن با توجه به تعداد زیاد دانشجویان این مرکز، باید با سرعت عمل بیشتری انجام و به قول مسئولان جدی‌تر گرفته می‌شد! مسئولان طی مصاحبه‌هایی از این دستاورد به عنوان یک دستاورد مهم یاد کرده بودند! اما متاسفانه تاکنون جز سرگردانی دانشجویان و کارکنان دانشگاه توفیق دیگری نداشته است!

حال با توجه به صبر و شکیبایی که دانشجویان طی این مدت داشته‌اند؛ امید است مسئولان نیز جدی‌تر نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.

* روزنامه نگار/

 

 

دیدگاه‌ها

علیسا (تایید نشده)

<p>دقیقا به نکات مهم در سیستم آموزش اشاره شده ودانشجویان به شدت از این نابسامانی ها رنج میبرند&nbsp;</p>

<p>پاسخگو نمیخواهیم وعده بر سر خرمن دادن !!!&nbsp;&nbsp;</p>

<p>عامل میخواهد و حصول کار کیفیتی تا آموزش در مسیر شایسته قرار بگیرد</p>

۰۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۰۴

پربیننده‌ترین خبرها