«جمعه سیاه»؛ آخرین جمعه ناامن ایران

«جمعه سیاه»؛ آخرین جمعه ناامن ایران

«جمعه سیاه»؛ آخرین جمعه ناامن ایران

سربازان رژیم پهلوی آتش خود را به‌سمت مردم بی‌دفاع ایستاده در میدان ژاله که راه بر آنها بسته بودند، گشودند و کمتر از چند لحظه کوهی از جنازه و مجروح برجای گذاشتند تا جایی که حتی رسانه‌های وقت نیز نسبت به آن سکوت اختیار کردند.

به گزارش پايگاه خبري زرك؛ امروز دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ است. از خیابان پیروزی به سمت میدان شهدا که می آیی، مردم رفته رفته برای حضور در محل کارشان از خانه خارج می‌شوند و کسبه برای باز کردن مغازه هایشان می آیند. شاید شرایط اقتصادی به مردم سخت گرفته و شیوع کرونا، ماسک‌های سفید را بر صورتشان نشانده باشد اما امنیت به طور کامل حس می شود و این خود نعمت بزرگی است.

اما جمعه، ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ اینگونه نبود. از اولین ساعات صبح آن روز که بعدها «جمعه سیاه» لقب گرفت، مردم به دنبال تظاهرات روزهای گذشته و نارضایتی هایی که عمق آن به گوش شاه نمی رسید، برای حضور در راهپیمایی و نمازجمعه به امامت علامه یحیی نوری که خود از مبارزان و دعوت‌کنندگان اصلی این راهپیمایی بود، به سمت میدان ژاله آمدند غافل از آن که ارتشبد اویسی فرماندار نظامی تهران آن روز را به دستور شاه، حکومت نظامی اعلام کرده اما این اعلام دیر به اطلاع مردم رسیده است.

بعد از اینکه فرماندهان نظامی چندین بار از طریق بلندگو خواستار متفرق شدن مردم می شوند، آنها همچنان بی تفاوت به تظاهرات خود ادامه می دهند. در نهایت سربازان راه چهار سوی میدان را بر مردم بی دفاع بسته و محلی برای فرار آنها باقی نگذاشتند؛ سپس آتش تفنگ های خود را به سمت آنها گشودند و مردم را هدف گلوله باران قرار دادند.

ظرف کمتر از یک دقیقه صدها نفر به شهادت رسیدند و بیمارستان های اطراف نیز مملو از مجروحان و شهدایی شد که ارتش با ائتلاف با شاه آنها را قتل عام کرد. همین اقدام منجر به افزایش نفرت مردم شد و تظاهرات به خیابان ها و محله های دیگر تهران کشید و تا پاسی از شب ادامه یافت.

روزنامه های صبح فردای آن روز بدون ارائه شرحی از ماجرا این اتفاقات را حاصل ۱۰۰ آتش سوزی در تهران عنوان کردند. در حالی که یک روزنامه اروپایی نوشته بود در مناطق جنوبی تهران برای متفرق کردن مردم از بالگردهای نظامی استفاده شد و همین باعث کشته شدن بسیاری از مردم بی گناه شد. حتی در میدان ژاله حضور تانک های نظامی مردم را وحشت زده کرد و صحنه ای شبیه جوخه آتش ساخت که نظامیان به انقلابیون بی حرکت و بی سلاح شلیک می کردند.

فرماندار نظامی تهران نیز با صدور اطلاعیه ای با وقاحت، مردم را مسبب وقوع این فاجعه دانست و ضمن متهم کردن آنها اعلام کرد تنها ۵۸ نفر کشته شده اند که البته طی دو روز بعد از آن، دادگستری تعداد کشته شدگان را ۹۵ تن اعلام کرد. اگرچه هیچ گاه آمار دقیقی از تعداد شهدای «جمعه سیاه» تهران اعلام نشد اما حاضران در صحنه و کسانی که در این زمینه آگاهی داشتند، همچنین سفیر وقت انگلیس در تهران تعداد شهدا را بیش از ۲۰۰ نفر اعلام کرده اند.

امروز با نزدیک به گذشت تقریبا ۴ دهه از آن روز در سال ۵۷ که در بهمن همان سال نیز به برکت خون شهدای «هفدهم شهریور» و سایر شهدا، انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، اوضاع کشورمان در سایه حضور ولایت فقیه و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بسیار آرام و باثبات بوده و مردم در آرامش به امور روزمره خود می پردازند و حتی خاورمیانه امروز نگاه امیدش برای رسیدن به آرامش به جمهوری اسلامی است که توانسته سال‌ها امنیت را برای ملت خود به ارمغان بیاورد.

منبع: خانه ملت /

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

پایگاه خبری زرک ـ سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی*

با گسترش روز افزون فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی در زندگی امروزی، به نوعی بروز چالش‌ها و آسیب‌های جدیدی را با خود به همراه داشته و امنیت جامعه دستخوش تغییراتی شده و زمینه ساز ظهور و بروز تهدیدات جدید در مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی بوده و جامعه را در سطوح مختلف امنیت درگیر خود می‌کند.

ادامه

گزارش

تنش در شورای شهر خرم‌آباد؛ هیاهو برای هیچ!

پايگاه خبري زرك ـ سميه روزبهاني

جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دستور کار بررسی استعفای شهردار مرکز لرستان این‌بار به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور کار خارج و به فردا موکول شد.

به گزارش خبرنگار زرک؛ امروز شنبه ۲۲شهریور۹۹، جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دو دستور کار بررسی نامه‌های وارد شده به صحن شورا و بررسی نامه استعفای شهردار مرکز لرستان با حضور ۹عضو شورا برگزار شد؛ موضوع دوم در حالی به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور جلسه خارج و به فردا موکول شد که در جلسه گذشته نیز به دلیل عدم حضور ۴نفر از اعضا بی‌نتیجه مانده بود.

گفتگو

ظرفیت تبدیل شدن خرم‌آباد به شهر پیاده محور

پایگاه خبری زرک ـ بتول صادقی‌مهر

محقق و مدرس دانشگاه‌های مرکز لرستان گفت: با برنامه ریزی‌ها و تامین منابع مالی، خرم‌آباد ظرفیت تبدیل شدن به شهر پیاده محور را دارد.

محمد اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار زرک با بیان اینکه کارکرد معبر پیاده در فضای عمومی شهر می‌تواند موجب تقویت رابطه اجتماعی و معنوی شهروندان شود، افزود: پیاده‌روی می‌تواند در ارتقای سطح سلامت شهروندان مؤثر باشد به نحوی که سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی شهروندان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد به دهمین دلیل است که جوامع دارای بسترهای شهری مناسب برای پیاده‌روی از مزیت شادمانی بیشتری نسبت به جوامع فاقد این مؤلفه برخوردار هستند.

ویدئوها

تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی
ریزعلی‌‌های امروز ایران اهل روستای کوه‌بُرد دهدشت

تصاویر

دیدار با خانواده اولین شهید سازمان اوقاف و امور خیریه در الیگودرز
بازدید از عملیات عمرانی آستان امامزادگان احمد و محمود در دلفان
نشست معاونان وزیر کار با نماینده ولی فقیه در لرستان
نشست خبری فرماندهی انتظامی لرستان به روایت تصویر
گزارش تصويري جلسه شوراي عالي بانک‌ها با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان
انتصاب مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی لرستان + گزارش تصویری