«پادگان ۰۷» میراثی تاریخی یا مانعی برای خرم‌آباد؟!

«پادگان ۰۷» میراثی تاریخی یا مانعی برای خرم‌آباد؟!

پادگان ۰۷ خرم آباد میراثی تاریخی یا مانعی برای شهر ؟!

پایگاه خبری زرک ـ یعقوب دالوند*

هفته گذشته برخی از خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان از آزادسازی و تخریب پادگان ۰۷ خرم‌آباد ظرف یک ماه آینده خبر دادند. شهردار مرکز لرستان انگیزه شهرداری از این تصمیم را تعریض خیابان انقلاب به عنوان یکی از مطالبات به حق شهروندان عنوان کرد‌‌ اما آیا فقط به صرف تعریض خیابان انقلاب و منطقه اسد آبادی می توان این پادگان که بخشی مهمی از آن جزو میراث فرهنگی استان لرستان است را تخریب کرد!؟ مجموعه بناهای واقع در پادگان ۰۷ از سلسه بناهای به جا مانده از دوران پهلوی اول در شهر خرم آباد است که با کاربری نظامی احداث شده اند. حفاظت از آنها به عنوان بخشی از تاریخ شهر و همچنین بازخوانی سبک معماری زمان خود که دارای ویژگی های خاصی بوده، بسیار حائز اهمیت است. توجه به خواسته ها و رعایت حقوق شهروندی درخور احترام است اما آغاز عملیات تک بعدی و شتاب زده در ابعاد دیگری، دوباره به نارضایتی شهروندان مبنی بر عدم توجه مسوولین به بناهای قدیمی و میراث فرهنگی لرستان دامن خواهد زد. چه بسا قسمت هایی از این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان ۰۷ خرم آباد به شماره ۳۱۵۶۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که با توجه به اهمیت و جایگاه این اثر، اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان در اجرای این عملیات دخیل خواهد بود.حال در این گزارش بر آنیم که حرف آخر در خصوص ساماندهی این پادگان تاریخی و فرهنگی چیست؟!

تخریب پادگان ۰۷ با انگیزه کاهش سد معبر

محمد شریفی مقدم شهردار خرم آباد در خصوص علت تخریب این پادگان عنوان داشت: از آنجا که پادگان ۰۷ در وسط شهر خرم‌آباد قرار دارد، فضای زیادی را اشغال کرده و سد معبری برای عبور و مرور مردم و ساکنین منطقه خیابان انقلاب و سه راه اسدآبادی شده است و مسلما با تخریب پادگان بخش زیادی از مشکلات سد معبر رفع خواهد شد.

جایگزین این پادگان چه می شود؟

به گفته شهردار خرم آباد طرح جایگزینِ این پادگان، شامل ساختمان مسکونی و فضای ورزشی خواهد بود و شهرداری خرم آباد در صدد است از محل فروش زمین های سهم شهرداری، بتواند املاک واقع در طرح تعریض خیابان انقلاب را تملک و این خیابان مهم شهر را تعریض کند.

ساماندهی پادگان ۰۷ بر عهده شورای عالی شهرسازی ست

در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه این پادگان در فهرست آثار ملی قرار دارد، ساماندهی آن تنها با در نظر گرفتن مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی قابل اجرا خواهد بود.

سید امین قاسمی تاکید کرد: مصوبه شورای عالی شهرسازی ملاک عمل در آزادسازی و ساماندهی پادگان تاریخی ۰۷ خرم آباد است.

قاسمی با اشاره به اینکه این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان ۰۷ خرم آباد به شماره ۳۱۵۶۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه این اثر با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی استان طرح ساماندهی این مجموعه ۲۷ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در پایان تصریح کرد: تمامی طرح های قابل اجرا بایستی با توجه به ضوابط و مقررات میراث فرهنگی و بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی انجام شود و در این زمینه با شهرداری خرم آباد نیز مکاتباتی صورت گرفته است.

 

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

پایگاه خبری زرک ـ سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی*

با گسترش روز افزون فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی در زندگی امروزی، به نوعی بروز چالش‌ها و آسیب‌های جدیدی را با خود به همراه داشته و امنیت جامعه دستخوش تغییراتی شده و زمینه ساز ظهور و بروز تهدیدات جدید در مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی بوده و جامعه را در سطوح مختلف امنیت درگیر خود می‌کند.

ادامه

گزارش

تنش در شورای شهر خرم‌آباد؛ هیاهو برای هیچ!

پايگاه خبري زرك ـ سميه روزبهاني

جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دستور کار بررسی استعفای شهردار مرکز لرستان این‌بار به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور کار خارج و به فردا موکول شد.

به گزارش خبرنگار زرک؛ امروز شنبه ۲۲شهریور۹۹، جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دو دستور کار بررسی نامه‌های وارد شده به صحن شورا و بررسی نامه استعفای شهردار مرکز لرستان با حضور ۹عضو شورا برگزار شد؛ موضوع دوم در حالی به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور جلسه خارج و به فردا موکول شد که در جلسه گذشته نیز به دلیل عدم حضور ۴نفر از اعضا بی‌نتیجه مانده بود.

گفتگو

ظرفیت تبدیل شدن خرم‌آباد به شهر پیاده محور

پایگاه خبری زرک ـ بتول صادقی‌مهر

محقق و مدرس دانشگاه‌های مرکز لرستان گفت: با برنامه ریزی‌ها و تامین منابع مالی، خرم‌آباد ظرفیت تبدیل شدن به شهر پیاده محور را دارد.

محمد اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار زرک با بیان اینکه کارکرد معبر پیاده در فضای عمومی شهر می‌تواند موجب تقویت رابطه اجتماعی و معنوی شهروندان شود، افزود: پیاده‌روی می‌تواند در ارتقای سطح سلامت شهروندان مؤثر باشد به نحوی که سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی شهروندان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد به دهمین دلیل است که جوامع دارای بسترهای شهری مناسب برای پیاده‌روی از مزیت شادمانی بیشتری نسبت به جوامع فاقد این مؤلفه برخوردار هستند.

ویدئوها

تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی
ریزعلی‌‌های امروز ایران اهل روستای کوه‌بُرد دهدشت

تصاویر

دیدار با خانواده اولین شهید سازمان اوقاف و امور خیریه در الیگودرز
بازدید از عملیات عمرانی آستان امامزادگان احمد و محمود در دلفان
نشست معاونان وزیر کار با نماینده ولی فقیه در لرستان
نشست خبری فرماندهی انتظامی لرستان به روایت تصویر
گزارش تصويري جلسه شوراي عالي بانک‌ها با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان
انتصاب مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی لرستان + گزارش تصویری