قلم که حرکت می‌کند آفرینش هم شروع می‌شود

قلم که حرکت می‌کند آفرینش هم شروع می‌شود

قلم که حرکت می‌کند آفرینش هم شروع می‌شود

پایگاه خبری زرک ـ ماشا اکبری*

بزرگی گفته است «قلم» توتم من است. من اما می‌گویم «قلم » تمام من است. تمام قلب و قوت من. تا مادامی که می‌نویسم زندگی در شریان‌هایم جاری است.‌ با هر سطری که می‌نگارم و هر جمله‌ای که می‌سازم جانی تازه در کالبدم دمیده می‌شود. واژه‌ها چونان مولکول‌های دو اتمی اکسیژن به مدد نای و نفسم می‌آیند. هر واژه، هر جمله، هر سطر هم مُمِد حیاتم می‌شود، هم مفرح ذاتم. جسمم با حرکت قلم جان می‌گیرد و روحم از نیوشای نوشتن جلا می‌یابد.

قلم که حرکت می‌کند آفرینش هم شروع می‌شود. قلم نام دیگر آفریدگار است. قلم خالق زایایی و زندگی است. روایتگر قصه صعود. فضیلت‌ها بر بال قلم اوج می‌گیرند. قلم رذالت‌ها را به زیر می‌کشد. جهل و نادانی از برابر قلم می‌گریزند چونان تاریکی و سیاهی که از نور و روشنایی گریزانند. قلم راهنمای حرکت است از عالم جمادی و نباتی به دنیای پر از جنبش جان و جلوه گری جانان. قصه پرداز فاصله‌ی مبدا تا مقصد حرکت قافله هستی.

«ن، والقلم و ما یسطرون» پیام عظمت و عزت اهل قلم است. قلم تجسم قوه ناطقه است. متر و معیار شرافت آدمی است بر همه آفریده‌های دیگر. قلم میراث دار «کتاب مسطور» و «رق منشور» است.

قلم آینه‌های اندیشه را صیقل می‌دهد و زیبایی و خردمندانگی جهان را چندین برابر می‌نماید. از سطر سطر هر کتاب راهی به سوی نور و حقیقت شروع می‌شود. قلم رشمه‌های رنگین نور را در شب تاریک جهل و جمود می‌پاشد و تراشه‌های تفرعن و تعفن را می‌تراشد.‌ آگاهی و دانایی و مدارا و ملاطفت و مهربانی روزنه‌های نور و روشنایی هستند. این روزنه‌ها را قلم می‌سازد و می‌افرازد. قلم دست آدمی را می‌گیرد و می‌برد به افق‌های دور و دیدنی‌تر. آشنا می‌سازد با ساحت‌های گوناگون هستی. قلم با هرکلمه‌ای که می‌نگارد و با هرسطری که می‌نویسد، پنجره‌ای تازه می‌گشاید و چشم اندازی نوین به آدمیان نشان می‌دهد. همه میراث اندیشه ورزی و فرزانگی انسان بر بال قلم نشسته و از نوک قلم نگارش شده است.

حرمت قلم را پاس می‌دارم و به ناحق بر صفحه کاغذ نمی‌کشم. دامن دفتر را آلوده نمی‌کنم. سفارشی نمی‌نویسم. سفره نوشتن را به امید جیفه و جا نمی‌گشایم. صفت قلم آزادگی است. عزت و عظمت قلم و قلم زن در آزادگی است. هیچ آراستگی زیبنده‌تر از این برای اهل قلم نیست.

به قلم خیانت نمی‌کنم. با قلم هم خیانت نمی‌کنم. برای خوشایند کسی قلم نمی‌زنم. با قلم هم به کسی نمی‌زنم. قلمم را نمی‌فروشم و با قلمم هم نمی‌خرم. نه کسی را و نه چیزی را. تحقیر قلم را بر نمی‌تابم. نه تحقیر با قلم را و نه تحقیر قلم را.

قلم ئِه سِخُو قاغَذ پَرَٓه گیون
نومَه می دائه وه نومَه رسون

* پرستار و روزنامه نگار

 

 

نویسنده: 
ماشا اكبري

افزودن دیدگاه جدید

آخرین خبرها

مقاله

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

تحلیل پیامدهای پساکرونایی در جامعه امروزی ایران

پایگاه خبری زرک ـ سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی*

با گسترش روز افزون فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی در زندگی امروزی، به نوعی بروز چالش‌ها و آسیب‌های جدیدی را با خود به همراه داشته و امنیت جامعه دستخوش تغییراتی شده و زمینه ساز ظهور و بروز تهدیدات جدید در مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی بوده و جامعه را در سطوح مختلف امنیت درگیر خود می‌کند.

ادامه

گزارش

تنش در شورای شهر خرم‌آباد؛ هیاهو برای هیچ!

پايگاه خبري زرك ـ سميه روزبهاني

جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دستور کار بررسی استعفای شهردار مرکز لرستان این‌بار به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور کار خارج و به فردا موکول شد.

به گزارش خبرنگار زرک؛ امروز شنبه ۲۲شهریور۹۹، جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با دو دستور کار بررسی نامه‌های وارد شده به صحن شورا و بررسی نامه استعفای شهردار مرکز لرستان با حضور ۹عضو شورا برگزار شد؛ موضوع دوم در حالی به دلیل استعلام از شورای عالی استان‌ها از دستور جلسه خارج و به فردا موکول شد که در جلسه گذشته نیز به دلیل عدم حضور ۴نفر از اعضا بی‌نتیجه مانده بود.

گفتگو

پرداخت تسهیلات کرونا به کادر درمان و کارکنان شبکه بهداشت

رییس بانک رفاه شعبه دلفان از پرداخت تسهیلات ویژه کرونا به کادر درمان و کارکنان شبکه بهداشت این شهرستان خبر داد.

جواد فتحی شامگاه دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار زرک، اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته و به پاس زحمات مدافعان سلامت در جریان شیوع ویروس کرونا در قالب طرح «جهش مهر سلامت» توسط بانک رفاه شعبه دلفان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

ویدئوها

تصاویر میکروسکوپی از حضور کووید۱۹ روی ماسک‌
پیشنهاد عدالتخواهانه ویس‌کرمی در مجلس
اجرای قطعه «کی بهتر از تو» در بیمارستان مسیح دانشوری
پویش «نذر ماسک» برای عزاداران حسینی الیگودرز
دفاع تمام قد مقصودی در حمایت از کشاورزان بروجردی
ریزعلی‌‌های امروز ایران اهل روستای کوه‌بُرد دهدشت

تصاویر

استقبال مردم و مسئولان دلفان از نماینده ولی‌فقیه در لرستان
گزارش تصویری افتتاح نمایشگاه اقتدار۴۰ در خرم‌آباد / بخش ۲
گزارش تصویری افتتاح نمایشگاه اقتدار۴۰ در خرم‌آباد
گزارش تصويري جلسه علني شوراي شهر خرم‌آباد
تصاویر «زرک» از محکومیت اهانت به قرآن و ساحت پیامبر(ص) در مرکز لرستان
پلدختر با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان در ماتم علمدار کربلا گریست