بحران مدیریت در لرستان

ندانم کاری!

بحران مدیریت در لرستان

استاندار لرستان طی یک اقدام مضحک، برنامه هایی برای پیشگیری از شیوع روزافزون کرونا و کاهش آمار مبتلایان ارائه داده که به سوژه‌ای برای رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده است.

وی در اظهاراتی تاکید کرده که ادارات باز باشند و کارمندان در دستگاه‌ها حاضر شوند اما ارباب رجوع حق مراجعه حضوری ندارند و باید کارهای خود را تلفنی پیگیری کنند.

همه می‌دانیم که انجام امور اداری با مراجعه‌های مکرر حضوری هم به سختی پیش می‌رود چه برسد به پیگیری تلفنی، متأسفانه بروکراسی‌های اداری، امکان پیشبرد کارها از راه دور را غیرممکن کرده است و اصلا زیرساخت این کار در استان ما وجود ندارد.

از طرفی کارمندان دولت، "ضدکرونا" که نیستند، اگر قرار باشد همه مردم تعطیل باشند و در خانه بمانند آنها هم حق دارند که با در خانه ماندن از ابتلا به این بیماری در امان بمانند.
 
موضوع دیگر این که با تعطیلی یک هفته‌‌ای ادارات و بانکها قطعاً در هفته بعد از بازگشایی، با انباشت تقاضا و ازدحام جمعیتی مواجه خواهیم شد که خود منشأ اوج گیری دوباره کروناست.

بهتر بود اداراتی که ارباب رجوع زیادی دارند به صورت نوبتی باز می‌شدند تا  کار مردم معطل نماند.

در حالت عادی وقتی سیستم بانکی، یک ساعت به مشکل برمی‌خورد، فضای بانک مملو از جمعیت، همهمه و شلوغی می‌شود، حالا تصور کنید یک هفته مردم منتظر بازگشایی بانک‌ها بمانند و بخواهند همزمان به بانک مراجعه کنند در چنین شرایطی آیا می‌توان فاصله اجتماعی را رعایت کرد؟

قرار شده همه اصناف غیرضروری تعطیل باشند اما مردم زیر بار تعطیلی کسب و کار خود نمی‌روند چون پایان ماه موعد چک، اجاره بها و هزاران هزینه دیگر فرا می‌رسد و مسئله فقط گرسنگی کشیدن نیست که رئیس علوم پزشکی می‌گوید: «در خانه بمانید حتی اگر درآمد نداشته باشید چون گرسنگی کشیدن بهتر از مردن است»، هر چند یک فرد بالغ می‌تواند رنج گرسنگی را تحمل کند اما نمی‌توان چنین توقعی از کودکان داشت.

به هر حال بنظر می‌رسد بهترین راهکار برای تعطیلی مشاغل غیرضروری این است که مانند ایام عید، به مردم برای پرداخت اقساط بانکی خود سه ماه تنفس بدهند، آن وقت می‌توان انتظار داشت که بسیاری از مشاغل دست از کار بکشند و در خانه بمانند وگرنه حتی اگر کرونا در طول این هفته فروکش کند برای هفته بعد مجددا صعودی می‌شود.

متاسفانه مسئولان در تصمیم گیری های خود همیشه عجولانه، بدون تدبیر و دور اندیشی و غیرمنطقی عمل می‌کنند که لرستان همیشه در شاخص های منفی رکورد می‌زند؛ مسئله این است که در تمام این تصمیم‌گیری‌ها مردم دیده نمی‌شوند.

در چنین فضایی جلسات ستاد مدیریت کرونا هم بیشتر به یک دورهمی شبیه است تا یک جلسه مهم و فوری و آنقدر که درگیر ژست‌های مختلف برای عکاسی هستند دغدغه جان مردم را ندارند.

منبع :شهاب آسمانی

 

نویسنده: 
شهاب آسمانی

پربیننده‌ترین خبرها